Strona główna Aktualności Artykuł 16-09-24 Pielgrzymka

„PILEGRZYMKOWE WSPOMNIENIA” - WEJHEROWO

W dniu 24.09.2016 r., z Kościoła św. Józefa w Gdańsku wyruszyła pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Wejherowie pod opieką ojca rektora Marcina Szaforsa OMI. ( Zdjęcia w galerii folder Pielgrzymka Wejcherowo)

 

Poranna pompa deszczowa zdawała się być zapowiedzią nieprzychylności natury, a jednak tuż po niej zagościło słońce towarzyszące nam przez cały dzień. Po przyjdzie do duchowej stolicy Kaszub skierowaliśmy się do Kościoła Klasztornego pw. św. Anny, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św., a następnie po wykorzystaniu czasu na modlitwę własną i wspólną, zostaliśmy oprowadzeni po wnętrzu kościoła przez przewodnika. To czas na zbliżenie z Cudownym Obrazem, z drugiej połowy XVII wieku, umieszczonym w ołtarzu bocznym. Warto zwrócić uwagę, iż róża obecna na obrazie Wejherowskiej Madonny nie jest przypadkowa, bowiem jest symbolem pojawiającym się w herbie miasta. Podchodzimy również do ołtarza głównego Ukrzyżowania Chrystusa oraz ołtarzy poświęconych św. Franciszkowi i św. Antoniemu, z pięknym napisem: DILECTUS MEUS ET EGO ILLI Pnp 2.16 (Mój miły jest mój, a ja jestem jego), i wreszcie, do ołtarza św. Anny. Świątynia zgromadziła także niezwykle piękne obrazy, jak robiący niesamowite wrażenie wizerunek Ecce Homo czy Opłakiwanie.

Kolejnym etapem pielgrzymowania było wejście do podziemi kościoła, w którym oprócz licznych pamiątek zgromadzonych po fundatorze sanktuarium – wojewodzie malborskim, Jakubie Wejherze i jego najbliższych – znajdują się mapy i opracowania Kalwarii Wejherowskiej, której odległości między poszczególnymi stacjami sa identyczne jak te w Jerozolimie. Jest wreszcie miejsce pochówku Jakuba Wejhera, jego rodziny, jak i również następcy.

Odbycie Drogi Krzyżowej na Wejhrowskiej Kalwarii stało się znakomitą okazją do przeżywania męki Chrystusa. Kalwaria znajduje się na trzech wzgórzach nazwanych: Góra Oliwna, Syjon i Golgota. Sam fakt, że specjalnie dla nas otwierano drewniane wrota poszczególnych kaplic, wywoływała we mnie wzruszenie  i wdzięczność: to dla mnie. Urok ludowych figur z XVII I XVIII wieku, wydaje się być doskonałą metaforą ponadczasowości drogi, po której idzie Jezus. Pozostaje w moim sercu Weronika ze swoją chustą, Kaplica Przybicia do Krzyża, Kaplica Grobu Chrystusa. Myślę, że każdy z nas przeszedł tą drogę z ciszą w sercu, poczuciem bliskości z cierpiącym Jezusem. Towarzyszyło nam słońce wśród złotych liści wejherowskiego lasu, zapach jesieni, i być może, świadomość przemijalności istnienia.

Dziękuję – w imieniu wszystkich pielgrzymów – o. Marcinowi za ten czas – nie tylko modlitwy – ale i współbycia ze sobą, co tym cenniejsze, iż inicjatywa pielgrzymki z kościoła rektoralnego, a nie parafialnego, jest zapewne trudniejsza do zrealizowania. Dla niektórych z nas była to pierwsza obecnośćw Sanktuarium. Tymczasem, wydaje się, że w dobie laicyzacji i przemian życia społecznego wskutek technicyzacji, coraz bardziej potrzebujemy więzi międzyludzkich opartych na prawdzie. Jesteśmy wciąż tym samymi, jak wieki temu – pragnącymi świata duchowego, bliskości, akceptacji czy bezpieczeństwa, chociaż ponowoczesność próbuje ukierunkować nas zupełnie gdzie indziej w celu zaspokojenia tych potrzeb. Aby stało się zadość relacjom międzyosobowym, nasze pielgrzymowanie przeniosło się w drodze powrotnej na orłwoski klif, gdzie po krótkim spacerze i rozmowach powróciliśmy do Gdańska. Bóg Zapłać Ojcu, za ten czas!

 

Agnieszka

 
Kontakt

Misjonarze Oblaci M.N. w Gdańsku

ul. Elżbietańska 9/10
80-894 Gdańsk

tel. 58 301 24 14

tel. 58 305 22 85

mail: gdansk@oblaci.pl

FURTA CZYNNA

Dni powszednie:
8.00 - 13.00
15.00 - 18.00

Niedziele i święta:
7.00 - 14.00
17.30 - 19.00

(pełna nazwa)
Dom Zakonny Misjonarzy
Oblatów Maryi Niepokalanej
w Gdańsku
ul. Elżbietańska 9/10
80-894 Gdańsk

PEKAO SA Gdańsk,
II O. w Gdańsku,
ul. Garncarska 23
nr konta
:
29 1240 1268 1111 0000 1542 1546

(ofiary na bieżące prace remontowe)

54 1240 1268 1111 0010 3967 3584

Szukaj
Linki

Licznik odwiedzin
mod_vvisit_counterDzisiaj318
mod_vvisit_counterWczoraj332
mod_vvisit_counterTygodniowo1981
mod_vvisit_counterMiesięcznie6246
mod_vvisit_counterSuma534761

Online: 7
Dzisiaj: Sty 19, 2018