Było to przepiękne wydarzenie!

W naszym kościele rektoralnym pw. św. Józefa odbyło się pierwsze z cyklicznych spotkań, które mają mieć miejsce każdego 19. dnia miesiąca, i mają być poświęcone postaci świętego patrona roku 2021. Mowa o spotkaniu wspólnot charyzmatycznych w ramach obchodów Roku św. Józefa. W czasie tej uroczystości zawierzono Opiekunowi Pana Jezusa i Oblubieńcowi NMP wspólnoty charyzmatyczne archidiecezji gdańskiej.

O wydarzeniu tym tak pisał red. Piotr Piotrowski, publikujący w gdańskim dodatku „Gościa Niedzielnego” (https://gdansk.gosc.pl/doc/6696871.Charyzmatycy-u-sw-Jozefa-w-Gdansku):

„Rozpoczęło je nabożeństwo do św. Józefa z odczytywanymi podziękowaniami i prośbami przez jego wstawiennictwo i z uzyskaniem odpustu zupełnego. Po nim odprawiono Mszę św. pod przewodnictwem ks. Andrzeja Wieckiego, moderatora Szkoły Liderów i Animatorów Archidiecezji Gdańskiej, opiekuna wspólnot charyzmatycznych.

W homilii kapłan przypomniał kilka obliczy św. Józefa, które wyłaniają się z Ewangelii, jego życia oraz sztuki sakralnej. Koncentrował się też na tym, że postać świętego Opiekuna Jezusa i Maryi może być wzorem i inspiracją dla osób zaangażowanych w ruchy charyzmatyczne. – Święty Józef łączy Kościół powszechny. Jest czczony od wieków. Powinien być patronem dla współczesnego Kościoła. Jest podobny do nas, w jego sercu łączą się różne sprzeczności, które można połączyć ze sobą. W dzisiejszych czasach Józef może być drogą do łączenia. Łączy pracę i kontemplację. Stąd może łączyć nasze wspólnoty z innymi członkami Kościoła. Potrafi też połączyć rozum i wiarę, by zrozumieć wydarzenia ze swojego życia. Jest także człowiekiem wiary i zawierzenia. Potrafi przyjąć słowa Boga, przetworzyć je sercem i umysłem, i za nami iść – mówił ks. Andrzej Wiecki.

Kaznodzieja podał także przykład oblicza św. Józefa związanego ze sztuką sakralną. – W tradycji Kościoła wschodniego można znaleźć ikonę przedstawiającą św. Józefa pn. Zasępiony Józef. To Józef, który dowiaduje się, że Maryja jest w ciąży, ale on nie wie jak do tego doszło. Na ikonie pojawia się też postać niby-Eliasza. Ale to nie prorok, tylko zły duch. Widzimy Józefa rozeznającego, czytającego Torę i odrzucającego złego ducha. W to jego rozmyślanie, modlitwę przychodzi Bóg ze swoją mocą. Św. Józef jest patronem tych, którzy w Kościele myślą i rozeznają. Jak bardzo nam dziś takich ludzi w Kościele, wśród nas brakuje. Wspólnoty charyzmatyczne mają rozeznawać Boga. To nasze zadanie – mówił ks. Wiecki.

Po błogosławieństwie kończącym Mszę św. rozpoczęła się konferencja tematyczna, poświęcona św. Józefowi jako opiekunowi Kościoła. Ksiądz Wiecki kontynuował w jej trakcie swoje rozważania dotyczące obliczy św. Józefa i możliwości zainspirowania się nimi przez wspólnoty. Potem nastąpiło zawierzenie wspólnot charyzmatycznych archidiecezji gdańskiej św. Józefowi z udziałem ich przedstawicieli. Spotkanie zakończyła modlitwa uwielbienia”.