Rok Jubileuszowy 2025 rozpocznie się w Rzymie 24 grudnia 2024 r. otwarciem Bramy Świętej w Bazylice św. Piotra, a zakończy 6 stycznia 2026 r.

Tematem Roku Jubileuszowego 2025 jest nadzieja «pielgrzymi nadziei». Papież uważa, że nadchodzący rok będzie rokiem nadziei dla świata cierpiącego z powodu wojen i konfliktów, skutków pandemii koronawirusa i kryzysu klimatycznego.
Papież wielokrotnie powtarzał, że nasz kontynent, Europa, stracił nadzieję, która przejawia się w zamykaniu się w sobie i budowaniu murów przeciwko światu zewnętrznemu, który nas potrzebuje. Głosi, że musimy odzyskać nadzieję – a nadzieja jest w Jezusie Chrystusie.

Logo Jubileuszu i jego wyjaśnienie:

Przedstawia cztery postacie, symbolizujące ludzkość pochodzącą z czterech różnych zakątków ziemi. Obejmują się one wzajemnie, aby ukazać solidarność i braterstwo. Pierwsza postać obejmuje krzyż. Jej postawa jest znakiem wiary i nadziei, której nie można porzucić, zwłaszcza w trudnych momentach. Fale symbolizują przeciwności, z jakimi spotykamy się w życiu

Wydarzenia na świecie i osobiste przeżycia są wyzwaniem dla chrześcijańskiej nadziei. Dolna część krzyża ma kształt kotwicy, stabilizującej łódź podczas wysokiej fali. Kotwica jest symbolem nadziei. Kotwica nadziei to nazwa nadawana w żargonie żeglarskim dryfkotwie, używanej przez łodzie w celu ustabilizowania statku podczas sztormu.

Podróż pielgrzyma nie jest faktem indywidualnym, ale wspólnotowym, naznaczonym dynamizmem, który coraz bardziej przybliża nas do krzyża. Krzyż nie jest statyczny, lecz dynamiczny, pochyla się ku ludzkości, jakby zmierzał w jej stronę, nie zostawiając jej samej, bez pomocy. Zapewnia o swojej obecności i daje poczucie bezpieczeństwa płynącego z nadziei. Na zielono, w kolorze nadziei, wypisano motto jubileuszu 2025: Peregrinantes in Spem – Pielgrzymi Nadziei.